Konkurransehistorikk


Konkurransehistorikkillustrasjon

Konkurranseinstinktet sitter godt i Kolbotn Konsertorkester. Helt siden første landskonkurranse arrangert av NMF på Hamar i 1967, har vi jevnlig deltatt i konkurranser i inn- og utland. Av høydepunktene, foruten NM, kan nevnes tre seiere under Janitsjarfestivalen på Hamar, andreplass i Nordisk Mesterskap i 1975 og 2. plass i Europamesterskapet i 1976. I tillegg har korpset også blitt nummer to i den såkalte NRK-konkurransen - en forløper til NM.
Vi kan også nevne mange gode resultater fra den store festivalen i Valencia, der konsertorkesteret har deltatt i 1991, 1996, 2001 og 2007. Her deltar korps fra hele Europa.

AM og NM

Kolbotn Konsertorkester har de fleste årene deltatt i Akerhusmesterskapet, og oppnådde i 2010 "all-time-high" med en andreplass, bare to poeng bak Lillestrøm Musikkorps. Resultatet ble gjentatt i 2012. Ellers har AM-deltagelsen resultert i alt fra tredje til sjetteplasser.

Norgesmesterskapet for Janitsjarorkestre har blitt arrangert helt siden 1981, den gang med kun to divisjoner. Med et par unntak (i 1985 og 1988) har NM for Janitsjar vært avholdt hvert år siden. Konkurransen ble utvidet til tre divisjoner i 1989, mens de aller beste orkestrene fikk sin Elitedivisjon i 1993. Fra 1997 ble også 4. divisjon innført, og i 2007 var pågangen så stor at enda en divisjon ble satt opp. Ii 2009 ble det satt nok en gang ny deltakerrekord, med 85 orkestre og over 4000 spillende fordelt på seks divisjoner.

Kolbotn Konsertorkester har deltatt helt siden 1990. Resultatene har vært jevnt over gode, og vi har holdt oss i toppen av 1. divisjon mesteparten av tiden.

Her følger resultatene for vår deltagelse i NM, med de seneste resultatene øverst. Manglende informasjon vil fylles inn så snart vi får gravd oss litt ned i arkivet vårt.

Elitedivisjon
2014
5. april
1 Lillestrøm Musikkorps 97
2 Nittedal/Christiania Blåseensemble 96,5
3 Sandvikens Ungdomskorps 94,5
10 Kolbotn Konsertorkester 86
Dirigent Maria Molund
Repertoar "Valdres-variasjoner", Stig Nordhagen
"Symfoni nr.6", Vincent Persichetti
Dommere Jan van der Boos, Lennart Blak Jensen, Davur Juul Magnussen
1. divisjon
2013
15. mars
1 Kolbotn Konsertorkester 97
2 Opus82 96
3 Alvøen musikkforening 94
Dirigent Rune Halvorsen
Repertoar "Changes", Rolf Wallin
"William Byrd-suite", Gordon Jacob
Dommere Tijmen Botma, Philippe Bach
Elitedivisjon
2012
24. mars
1 Lillestrøm Musikkorps 96
2 Nittedal/Hakadal Janitsjakorps 94
3 Sandvikens Ungdomskorps 92
9 Kolbotn Konsertorkester 87
Dirigent Sverre Stakston Olsrud
Repertoar "Symfoni in B", Paul Hindemith
"Ressons del Xarq", Voro Garcia
Dommere Philip Sparke, Reinhard Toriser, Peter Bassano
Elitedivisjon
2011
9. april
1 Sandvikens Ungdomskorps 94,5
2 Dragefjellets Musikkorps 94
3 Musikkforeningen Nidarholm 93
7 Kolbotn Konsertorkester 89
Dirigent Sverre Stakston Olsrud
Repertoar "Symfoni nr.4", David Maslanka
Dommere John Wallace, Cathrine Winnes Trevino, Johan de Meij
Elitedivisjon
2010
20. mars
1 Lillestrøm Musikkorps 97
2 Dragefjellets Musikkorps 96
3 Musikkforeningen Nidarholm 95
9 Kolbotn Konsertorkester 86
Dirigent Sverre Stakston Olsrud
Repertoar "Rebroll", Salvador Brotons
"Piece of Mind", Dana Wilson
Dommere Thomas Ludescher, Steven Mead, Haldis Rønning
1. divisjon
2009
27. mars
1 Kolbotn Konsertorkester 94
2 Bispehaugen Ungdomskorps 93
3 Opus 82 92
Dirigent Rune Halvorsen
Repertoar "Fanfare og Koral", Egil Hovland
"Ubu Rex, burlesk suite", Krzystof Penderecki
Dommere Frank Renton, Harald Eikaas
Solistpris Silje Rekdal, flugelhorn, Kolbotn Konsertorkester
1. divisjon
2008
7. mars
1 Sandefjord Ungdomskorps 93
2 Sinsen Musikkorps 91
3 Opus 82 90
5 Kolbotn Konsertorkester 87,5
Dirigent Rune Halvorsen
Repertoar "Postcard", Frank Ticheli
"L`Arlèsienne – Suite 2", 2. og 3. sats, Georges Bizet
"Stabsarabesk", Olav Anton Thommessen
Dommere Lennart Blak Jenssen, Jan Fredrik Christiansen
1. divisjon
2007
23. mars
1 Sande Musikkorps 97
2 Sandefjord Ungdomskorps 96
3 Borge Musikkorps 94
12 Kolbotn Konsertorkester 85
Dirigent Rune Halvorsen
Repertoar "First Suite in Eb for Military Band", Gustav Holst 85
"Sowetan Spring", James MacMillan 85
Dommere PK Svendsen, Mogens Andresen, Stig Nordhagen
1. divisjon
2006
31. mars
1 Bispehaugen Ungdomskorps 95
2 Halsen Musikkforening 93
3 Skjold Nesttun Janitsjar 91
5 Kolbotn Konsertorkester 90
Dirigent Rune Halvorsen
Repertoar "Ragtimes and Habaneras", Hans Werner Henze 90
"Adagio para Orquesta de Instrumentos de Viento", Joaquin Rodrigo 90
Dommere Maurice Hamers, Peter Szilvay
1. divisjon
2005
11. mars
1 Sandefjord Ungdomskorps 95
2 Mo Hornmusikk 93
3 Borge Musikkorps 92
8 Kolbotn Ungdomskorps 86
Dirigent Rune Halvorsen
Repertoar "Theme and Variations", Arnold Schoenberg
"Festival Overture", Egil Hovland
Dommere PK Svendsen, Peter Harbeck
Kommentar Dette var første året alle konkurransestykkene var selvvalgte.
1. divisjon
2004
27. mars
1 Opus 82 96
2 Sandefjord Ungdomskorps 94,5
3 Sagene Janitsjarkorps 93
5 Kolbotn Ungdomskorps 91
Dirigent Erlend Tunestveit
Pliktnummer "Heroes, Lost and Fallen", David R.Gillingham 91
Dommere Frode Rydland, Torstein Aagaard-Nilsen
Selvvalgt "Symphony in B flat", Paul Hindemith 91
Dommere Jan Roger Øren, Karl Ole Midtbø
1. divisjon
2003
5. april
1 Sandvikens Ungdomskorps 94
2 Lørenskog Musikkorps 93,5
3 Borge Musikkorps 93
8 Kolbotn Ungdomskorps 87
Dirigent Christer Bergby
Pliktnummer "Awayday", Adam Gorb 82
Dommere Nigel Boddice, Ingrid Bjørnov
Selvvalgt "Symphony no. 6", Vincent Persichetti 92
Dommere Torstein Aagaard-Nilsen, John Pål Inderberg
1. divisjon
2002
16. mars
1 Opus 82 95,25
2 Musikkforeningen Nidarholm 93,5
3 Drammen Konsertorkester 93
9 Kolbotn Ungdomskorps 88,5
Dirigent Erlend Tunestveit
Pliktnummer "New World Dances", Martin Ellerby 91
Dommere Jaqueline Chesnay, Kim Lofthouse
Selvvalgt "Symfoni nr.1 - Pits left in", Frank Tveor Nordensten 86
Dommere Øystein Baadsvik, Lars Kristian Brynildsen
1. divisjon
2001
31. mars
1 Sandvikens Ungdomskorps 93,5
2 Kolbotn Ungdomskorps 93,5
3 Bispehaugen Ungdomskorps 92
Dirigent Erlend Tunestveit
Pliktnummer "Blue Shades", Frank Tichelli 91
Dommere
Selvvalgt "Konzertmusik op.41", Paul Hindemith 96
Dommere
Kommentar Vi ble dømt bak Sandviken siden de fikk flere poeng på pliktnummeret enn oss.
1. divisjon
2000
1 Opus 82 92,75
2 Byneset Musikkorps 91,75
3 Nittedal og Hakadal Janitsjar 91,25
5 Kolbotn Ungdomskorps 90,5
Dirigent Erlend Tunestveit
Pliktnummer "Pulsare", Helge Hurum 85
Selvvalgt "Music for Prague 1968", Karel Husa 96
Dommere Bjørn Sagstad, Per Hannevold
1. divisjon
1999
1 Skjetten Ungdomskorps 95
2 Kolbotn Ungdomskorps 93
3 Nittedal og Hakadal Janitsjar 91
Dirigent Erlend Tunestveit
Pliktnummer "Legend" (Op. 81), James Barnes 92
Dommere
Selvvalgt "Dionysiaques" (Op. 62), Florent Schmitt 94
Dommere
1. divisjon
1998
1 Aalesund Ungdomsmusikkorps 96,5
2 Stabekk Janitsjarorkester 96,5
3 Opus 82 96
4 Kolbotn Ungdomskorps 92,5
Dirigent Erlend Tunestveit
Pliktnummer "Postcard", Frank Ticheli 90
Dommere
Selvvalgt "The year of the Dragon", Philip Sparke 95
Dommere
1. divisjon
1997
15. mars
1 Sarpsborg Janitsjarkorps 94.5
2 Sinsen Musikkorps 94
3 Kolbotn Ungdomskorps 93
Dirigent Erlend Tunestveit
Pliktnummer "Firestorm", Steven Bulla 93
Selvvalgt 93
Dommere Tom Brevik, Sverre Olsrud
1. divisjon
1996
23. mars
1 Sandvikens Ungdomskorps 96
2 Sandefjord Ungdomskorps 93
3 Stabekk Janitsjarorkester 91,5
12 Kolbotn Ungdomskorps 84
Dirigent Erlend Tunestveit
Pliktnummer "Figures Sonores", Henk Badings 85
Selvvalgt "Pirs left in", Frank Nordensten 83
Dommere Aline Nistad, Per Flemström
1. divisjon
1995
1. april
1 Halsen Musikkforening 95.5
2 Byneset Musikkorps 94,5
3 Kolbotn Ungdomskorps 92,5
Dirigent Erlend Tunestveit
Pliktnummer "Invocation & Toccata", James Barnes
Selvvalgt "Opus Partus", Bjørn Korsan
Dommere Kjell Martinsen, Christer Johannesen
2. divisjon
1994
1 Kolbotn Ungdomskorps 94
2 Nittedal og Hakadal janitsjar 91,5
3 Kolstad janitsjar 89,5
Dirigent Erlend Tunestveit
Pliktnummer "Variations for Band", John Brakstad
Dommere
Selvvalgt "Theme and Variations", Arnold Schonberg
Dommere
1. divisjon
1993
27. mars
1 Skjetten Ungdomskorps 93.5
2 Lillestrøm Musikkorps 90,5
2 Sinsen Musikkorps
12 Kolbotn Ungdomskorps
Dirigent Kari Slinning
Pliktnummer "Punchinello", Alfred Reed
Dommere
Selvvalgt "Mutanza", James Curnow
Dommere
1. divisjon
1992
7. mars
1 Dragefjellets Musikkorps 95.5
2 Lillestrøm Musikkorps 94
3 Sarpsborg Janitsjarkorps 93
10 Kolbotn Ungdomskorps 86
Dirigent Erlend Tunestveit
Pliktnummer "Fanfare og koral", Egil Hovland
Selvvalgt "Soldatumesse", Einojuhani Rautavaara
Dommere Trond Brenne, Bjørn Morten Kjærnes, Karl Ole Midtbø.
Kommentar Dette var siste året hvor 1. divisjon var høyeste divisjon og vinneren her kunne kalle seg Norgesmester.
1. divisjon
1991
1 Sinsen Musikkorps 96
2 Lillestrøm Musikkorps
3 Dragefjellets Musikkorps
4 Kolbotn Ungdomskorps
Dirigent Oddvar Mikalsen
Pliktnummer "Pineapple Poll", Arthur Sullivan
Dommere
Selvvalgt "Peterloo-ouverture", Malcolm Arnold
Dommere
1. divisjon
1990
1 Lillestrøm Musikkorps 95
2 Dragefjellets Musikkorps
3 Kolbotn Ungdomskorps
Dirigent Erlend Tunestveit
Pliktnummer "Illyrian Dances", Guy Woolfenden
Dommere
Selvvalgt "Festival-ouverture", Egil Hovland
Dommere